Kleje trwałe do etykiet. Zastosowanie

Nalepki24.pl Promocje Nowości
Poprzedni
produkt
Kolejny
produkt

Kleje trwałe do etykiet. Zastosowanie

Kleje trwałe, nazywane również klejami mocnymi, to substancje przede wszystkim odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgotność.

Wydrukuj ofertę

Kleje trwałe do etykiet – definicja i cechy

W branży poligraficznej za podstawowe kleje tej klasy uważane są kleje kauczukowe do etykiet samoprzylepnych. Najlepszym nośnikiem kleju trwałego jest polietylen, polipropylen oraz standardowy papier do etykiet. Są to spoiwa, które charakteryzują się wrażliwością na nacisk, mają wysoką przyczepność początkową i względnie wysoką przyczepność finalną. Dlaczego zaledwie „względnie”? Jeśli drukarnia naklejek samoprzylepnych wykonuje projekt dla opakowania lub towaru, który będzie wystawiony na działanie promieni UV lub wysokiej temperatury – kleje kauczukowe mogą wykazywać topliwość. Na ich korzyść jednak przemawia fakt, iż można je nanosić nawet na wilgotną powierzchnię docelową i będą one bardzo dobrze wiązały drukowaną naklejkę lub nalepkę.

Decydującą w wielu przypadkach zaletą klejów trwałych, jest ich odporność na niskie temperatury. Dotyczy to zarówno procesu drukowania naklejki samoprzylepnej, jej nanoszenia oraz przechowywania gotowego towaru. Kleje mocne są zatem idealnym wyborem dla przemysłu chłodniczego, czyli mrożonych produktów spożywczych.  

Zastosowanie klejów trwałych do etykiet

Drukarnie etykiet samoprzylepnych zwyczajowo doradzają klientom, iż wybór kleju trwałego wiąże się z pewnym ryzykiem, niekoniecznie jest to jednak zła wiadomość. Trwałe spoiwo, przy próbie oderwania bez odpowiednich środków, najczęściej pozostawi ślad na opakowaniu czy sprzęcie. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, iż towar oraz etykieta samoprzylepna zostaną permanentnie uszkodzone.

Naklejki samoprzylepne z mocnym klejem wybierane są wtedy, gdy informacja na nich zawarta musi pozostać na produkcie przez określony czas (np. okres gwarancyjny, przydatności do wykorzystania) lub też musi pozostać na nim trwale. Mamy przez to na myśli cały cykl życia produktu lub maksymalny czas eksploatacyjny urządzenia. Z tego względu kleje trwałe do etykiet stosuje się w przypadku:

   - etykiet logistycznych
   - etykiet produktowych
   - etykiet detalicznych
   - etykiet adresowych
   - etykiet trackingowych (lokalizacyjnych)
   - etykiet typu Asset ID (znakujących przedmioty o dużej wartości)
   - etykiet gwarancyjnych (plomb produktowych)

Dodatkową zaletą klejów trwałych przy drukowaniu naklejek samoprzylepnych jest wysoka kompatybilność z podkładem etykiety. Wykorzystuje się je w przypadku papieru matowego oraz błyszczącego, metalicznego, papieru pakowego lub tektury czy tworzyw przezroczystych i winylu. Trwałość kleju mocnego, zarówno w przypadku konfiguracji z tworzywem lub z papierem, to od 2 do 4 lat. Powinno się je nanosić na produkt w temperaturach nie przekraczających – odpowiednio – minus 20 i minus 40 stopni Celsjusza. Gotowy towar z etykietą samoprzylepną nie powinien być przechowywany w warunkach poniżej -70 do -50 stopni Celsjusza.

Opinie

Dodaj opinię

Pomóż podjąć decyzję innym - wystaw ocenę i komentarz

Twoja ocena pomoże innym podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego produktu.