Kleje do etykiet – przegląd technologii

Nalepki24.pl Promocje Nowości
Poprzedni
produkt
Kolejny
produkt

Kleje do etykiet – przegląd technologii

Nie ulega wątpliwości, iż spoiwo opakowań produktów to olbrzymie istotny element procesu projektowania etykiety czy naklejki na towar, maszynę czy oznakowanie. Idealnym byłoby takie opracowanie nalepki, aby klej w niej użyty ułatwiał aplikację na żądaną powierzchnię. W praktyce więc kleje wpływają znacząco na wydajność linii produkcyjnej, estetykę oraz BHP. W przypadku opakowań szklanych, do których zastosowane zostanie etykietowanie przezroczyste – klej musi posiadać odpowiednio nieinwazyjną formułę. Zmiennych tego typu jest wiele i każdy rodzaj przemysłu czy wytwórstwa zgłasza zapotrzebowanie w drukarniach etykiet, na inne rodzaje spoiwa.

Wydrukuj ofertę

Substancje klejące do etykietowania

Obecnie wśród drukarni fleksograficznych i tradycyjnych, oraz najpopularniejszym wyborem w szeregu branży są etykiety samoprzylepne wykorzystujące kleje akrylowe i kauczukowe. To spoiwa o dużym stopniu wytrzymałości, w przeciwieństwie do mniej popularnych klejów akrylowych wodnych – te powinny być stosowane jedynie w przypadku braku kontaktu produktu z wilgocią. Specjalistyczne kleje to również substancje kazeinowe, kleje syntetyczne czy termotopliwe. Jeszcze raz należy podkreślić, iż ten wachlarz preparatów zależy całkowicie od powierzchni, na której naklejka samoprzylepna ma być użyta.

Typy klejów do etykiet i naklejek

Najprostszy podział proponowany przez producentów klejów do etykiet samoprzylepnych to kryterium przylegalności, czyli siły trzymania powierzchniowego:

   - klej trwały
   - klej usuwalny (zmywalny, odlepny)

W ramach tego zasadniczego zestawu kleje do naklejek mogą być zmywalne wodą (dyspersyjne w wodzie), odporne na chemikalia, wytrzymałe na mrożenie itd. Jeszcze inny podział zachodzi w przypadku kryterium przyczepności i tarcia (wysoka lub niska adhesywność), czy też przejrzystości (transparentności kleju do etykiet). Coraz częściej stosuje się wspomniane już kleje termotopliwe, na przykład wykonane z termoplastycznego kauczuku, co jest swoistym aktualnym trendem w świecie klejów samoprzylepnych. Są to kleje o szerokim zastosowaniu na opakowaniach PET, PP, metalowych i szklanych.

Zakres klejów trwałych obejmuje substancje, które można usunąć jedynie przy użyciu specjalistycznych rozpuszczalników, a zerwanie etykiety oznacza jej uszkodzenie oraz ślady na produkcie. Są one stosunkowo najtańszym wyborem dla producentów opakowań i nadają się do powierzchni metalowych lub plastikowych, szkła oraz rekomenduje się klej trwały do etykiety przeznaczonej na powierzchnię o dużym zakrzywieniu. Występują również kleje półtrwałe – charakteryzujące się zmienną w czasie przyczepnością – po upływie kilku dni adhesywność zmienia się z niskiej na wysoką i – de facto – etykieta staje się produktem na klej trwały.

Kolejnym kryterium doboru są kleje do produktów mrożonych oraz do powierzchni wystawionych na ekstremalnie niskie temperatury. Generalnie, w omawianej branży, przyjmuje się iż klej do etykiety powinien być sprawnie naklejany w atmosferze  od +4°C do -18°C. Zasada ta nazywana jest „temperaturą serwisowania” i w znaczący sposób wpływa na płynność procesów produkcyjnych oraz gwarancyjnych, wysyłkowych oraz logistycznych.

Pozostałe kryteria „miękkie” klejów do etykiet

   - cykl życia produktu (etykiety w handlu detalicznym, tzw. shelf-life)
   - okres gwarancyjny produktu (przy sprzęcie elektronicznym, częściach zamiennych itp.)
   - rola oznaczeń i ostrzeżeń (eksploatacja ciężkiego sprzętu i urządzeń)
   - etykiety promocyjne i marketingowe (dobór kleju dostosowany do dużej partii produktu poddanej re-etykietowaniu po okresie bonifikaty)

 

Opinie

Dodaj opinię

Pomóż podjąć decyzję innym - wystaw ocenę i komentarz

Twoja ocena pomoże innym podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego produktu.