Papier do etykiet – najnowsze trendy

Nalepki24.pl Promocje Nowości
Poprzedni
produkt
Kolejny
produkt

Papier do etykiet – najnowsze trendy

Branża poligraficzna mówi o nich etykiety środowiskowe (ang. environmental labels) i reprezentują one produkty zgodne z tzw. zasadami zrównoważonego rozwoju. Na naszej stronie pisaliśmy już o farbach drukarskich oraz różnych rodzajach tworzyw sztucznych wykorzystywanych do druku etykiet samoprzylepnych. Obecnie stosuje się środki przyjazne środowisku i ludziom.

Wydrukuj ofertę

Etykiety samoprzylepne a środowisko

Drukarnie w obecnych czasach nie mogą pozostać obojętne na zagadnienia BIO i potwierdzają to tematy podejmowane na największych na świecie imprezach branżowych. Firmy produkujące podłoża (nośniki) nalepek prześcigają się w patentowaniu nowoczesnych metod ich wytwarzania. Najnowszy trend nie dotyczy jednak materiałów kompozytowych czy plastiku – w centrum zainteresowania jest papier. Poligrafowie mówią o nich „speciality papers”, których wytwarzanie zmierza przede wszystkim do osiągnięcia jak najwyższej biodegradowalności tego materiału na etykiety samoprzylepne.

Specjalistyczny papier do etykiet w konwencji BIO to materiały otrzymywane z tzw. pulpy makulatorowej, włókien naturalnych, celulozy o wysokiej gęstości, trzcinę cukrową, bawełnę a nawet materiały oparte o właściwości skał wapiennych. Firmy odpowiedzialne za dostarczanie papierowych podkładów dla drukarni fleksograficznych ulegają presji przepisów, ale również opinii publicznej (podobnie jak w przypadku plastikowych rurek do napojów), dlatego najczęściej opakowania etykietowane naklejkami na papierze dotyczą żywności i kosmetyków. Recykling jest dziś hasłem niezwykle nośnym, dlatego produkuje się opakowania i etykiety z tzw. post-consumer waste (and. odpad pokonsumencki). Jest to naturalnie część całego katalogu zastosowań papieru biodegradowalnego, odzyskiwalnego, kompostowego. Papier poszczególnego pochodzenia sprawdza się w nowoczesnych maszynach drukujących oraz przy różnych rodzajach etykiet samoprzylepnych.

Zastosowanie papieru BIO w etykietowaniu

    Papier pochodzenia od-roślinnego: bawełna oraz odpady trzciny cukrowej znajdują zastosowanie przy etykietach na wino i alkohole; etykiety samoprzylepne mogą posiadać teksturę; dodatkowo nalepki premium można otrzymać z odpadów agawy, winogrona, cytrusów oraz recyklowanej juty.
    papier makulatorowy: otrzymywany z drzewnej pulpy biodegradowalne rodzaje papieru mogą być białe, błyszczące lub przezroczyste; zdatny do wytwarzania topowej warstwy zabezpieczającej etykietę o wykończeniu odzyskiwanym filcem;
    papier z odpadów wapiennych: pozwala na uzyskanie jednolitego, matowego nośnika dla etykiet samoprzylepnych wymagających wytrzymałości na zmiany temperatury.

Największym wyzwaniem dla papieru BIO dla etykiet samoprzylepnych jest zapewnienie dobrej przyczepności do metalu, szkła i plastiku. Z tego powodu wyzwaniem na innowacyjnych drukarni fleksograficznych jest produkcja biodegradowalnych klejów do etykiet o dużej adhesywności (ang. pressure sensitive adhesives: PSA). Producenci papieru do etykiet zaś muszą się w najbliższym czasie zmierzyć z kwestią odporności nośników z biocelulozy, które będą odporne na oleje i smary tak, aby zastosowanie ich w etykietach samoprzylepnych powiększyło spektrum sektorów przemysłowych.

Opinie

Dodaj opinię

Pomóż podjąć decyzję innym - wystaw ocenę i komentarz

Twoja ocena pomoże innym podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego produktu.