Lakiery UV do etykiet samoprzylepnych

Nalepki24.pl Promocje Nowości
Poprzedni
produkt
Kolejny
produkt

Lakiery UV do etykiet samoprzylepnych

Lakierowanie UV to pokrywanie zadrukowanej powierzchni substancją tworzącą warstwę mającą na celu zapobieganie ścierania się tuszu lub barwnika. Za pomocą lampy znajdującej się w urządzeniu następuje naświetlenie powierzchni i utwardzenie warstwy ochronnej.  Lakier ten występuje w kilku wariantach: błyszczący, matowy, bezbarwny, wyukłu i strukturalny.

Wydrukuj ofertę

Przesłanki do lakierowania UV w poligrafii

Na początku należy wyjaśnić nomenklaturę dzisiejszego zagadnienia. Poprzez „lakier UV” w poligrafii rozumiemy pokrycie zadrukowanej powierzchni substancją zapobiegającą ścieraniu się tuszu lub barwnika drukarskiego. Za pomocą promieni ultrafioletowych następuje utwardzenie owej warstwy ochronnej, co jest uważane za najbardziej skuteczną formę zabezpieczenia druku. W następnej kolejności doceniane są lakiery dyspersyjne (czy też werniksy akrylowe) oraz lakiery olejowe.

Lakierownia z utwardzeniem UV dokonuje się w:

   - tzw. lakierówkach UV, czyli urządzeniach stacjonarnych lub mobilnych, stosowanych w druku cyfrowym lub offsetowym.
   - wieżach lakierujących
   - metodzie flexo
   - metodzie sitodrukowej.

Jednym z najnowszych osiągnięć technologicznych w tej materii jest lakierowanie 3D UV, które w sposób znaczny zmienia teksturę i fakturę zadrukowanego arkusza. Innym innowacyjnym procesem jest utwardzanie druku za pomocą metody LED UV – niezwykle na chwilę dzisiejszą kosztowne. Lakierowanie wydruków z utwardzeniem UV jest szczególnie przydatne dla etykietowania produktów, gdyż można je stosować na całość powierzchni, lub na wybrane fragmenty. Przy skomplikowanym projekcie nalepki lub naklejki samoprzylepnej, możliwość częściowego pokrycia zadrukowanej etykiety usprawnia proces wykonania zlecenia i podnosi wartość estetyczną produktu drukarskiego.  

Typy lakierów UV do etykietowania

Lakierówki, czyli lampy promieniowania UV, wykorzystywane są do zabezpieczenia drukowanych etykiet samoprzylepnych z użyciem lakierów akrylowych, poliestrowych lub wodnych. Co do zasady skład takich lakierów dla poligrafii to modyfikowane żywice oraz tzw. fotoinicjatory – rozpoczynają one proces polimeryzacji lakieru i tworzenia się na poziomie molekularnym długich wiązań owych polimerów. Laik nazwałby ten proces … schnięciem lakieru, tu jednak mamy odrobinę wyższą półkę ochrony etykiet przed uszkodzeniem, starciem i zniszczeniem. Występują one w podstawowych wariantach matowych lub połyskujących. Co niezwykle ważne w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i medycznym, lakiery utwardzane promieniowaniem ultrafioletowym są bezpieczne z punktu widzenia fizjologii człowieka.

Przyjmując mocno uproszczony podział wynikający z najbardziej popularnych technologii korporacyjnych w poligrafii, możemy wymienić:

   - lakier UV standardowy: ujednolicone krycie szerokiej gamy podłoży, dobre parametry wytrzymałościowe
   - lakier UV color-neutral: nieinwazyjny barwnikowo lakier do zadruku laserowego lub termotransferu
   - lakier UV peel-off: lakier usuwalny po wykonaniu zadania np. przeprowadzenia transportu
   - lakier UV max-matt: materiał dający efekt mocnego zmatowienia, wysoce ochronny
   - lakier UV-Thick: gęsty lakier do zadruku laserowego i termotransferu
   - lakier UVS: materiał o mocnych kolorach z Skali Pantone, szybkoschnący.

Kluczowe zalety lakierowania etykiet metodą utwardzania UV:

   - zabezpieczenie drukowanej etykiety przed uszkodzeniem mechanicznym
   - poprawia wytrzymałości cienkich arkuszy poprzez nadanie tekstury
   - podwyższenie walorów estetycznych etykiety
   - intensyfikacja pigmentów, tuszy, farb
   - gotowe do dalszej obróbki np. klejenia, hot-stampingu

Opinie

Dodaj opinię

Pomóż podjąć decyzję innym - wystaw ocenę i komentarz

Twoja ocena pomoże innym podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego produktu.