Bezpieczne usuwanie etykiet produktowych

Nalepki24.pl Promocje Nowości
Poprzedni
produkt
Kolejny
produkt

Bezpieczne usuwanie etykiet produktowych

Zdejmowanie nalepek – po co się trudzić?

Z łatwością każdy z nas może sobie przypomnieć żmudną i nieudaną próbę zdjęcia naklejki z opakowania produktu, ale nie każdy może zdawać sobie sprawę z tego jak ułatwić sobię tą czynność oraz jakie są kluczowe czynniki odpowiedzialne za mocowanie etykiety.

Producent: Drukarnia

Wydrukuj ofertę

Nasze motywacje są różne – od sumiennego podejścia do recyklingu począwszy, poprzez potrzebę estetyczną na tiku nerwowym kończąc. Niewątpliwie najbardziej szlachetną przesłanką usuwania etykiet samoprzylepnych, jest chęć ponownego wykorzystania danego pojemnika czy butelki. Jeśli w naszej okolicy prowadzony jest intensywny program recykingu lub inicjatywa upcycling, aby do niej przystąpić musimy całkowicie usunąć etykietę lub naklejkę. Niektóre punkty zbiorcze uznają nieco mniej doczyszczone opakowania – jednak nie warto ryzykować.

Jeśli kupujemy produkty płynne (napoje, oleje, jogurty i mleko) w hurtowych ilościach, znakomitym pomysłem jest przelewanie ich do posiadanych już opakowań. Niezwykle modne jest dekorowanie i opisywanie produktów żywnościowych w stylu rustykalnym, do czego potrzebujemy oczyszczonej powierzchni szkła czy tworzywa sztucznego. Postaramy się podać Państwu kilka wskazówek co do tej pozornie trywialnej czynności.

Kluczowy jest klej do etykiet

W dużej ilości przypadków decydujemy się na wymoczenie butelki lub pojemnika w wodzie, w nadziei iż etykieta łagodnie odejdzie od powierzchni. Gdy jednak trafi się wysokiej jakości papier, folia do etykiet lub laminat, zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że użyto do niej kleju do zadań specjalnych. W takim przypadku nie powinniśmy decydować się na metodę chirurgiczną, czyli siłowe zdrapywanie nalepki z opakowania produktu nożem, pilnikiem czy – w żadnym wypadku – skalpelem czy żrącym środkiem chemicznym.

Etykiety papierowe

Tego rodzaju nalepki na produkty wykorzystują zwykle kleje standardowe lub non-perm. Najbardziej oczywistym sposobem usunięcia etykiety papierowej z butelki lub plastiku, jest namoczenie całości w ciepłej wodzie przez 20 minut, do godziny. Materiał powinien odejść łatwo, można też posłużyć się myjką kuchenną lub drewnianą szpatułką, aby usunąć oznaczenie. Pozostałą kleistą powłokę z łatwością usuniemy z pomocą oleju spożywczego, uważając by pocierając, nie porysować szkła lub plastiku. Na naszą korzyść działa fakt, iż etykieta na papierze jest o wiele mniej wytrzymała, niż naklejka wydrukowana na folii lub laminacie.

Etykiety z tworzywa sztucznego

Naklejki drukowane na folii PP, PET lub folii aluminiowej to produkty o zwiększonej trwałości. Taka etykieta, z dużą dozą pewności, może wykorzystywać klej do zadań specjalnych lub permanentny. Są one odporne na wilgoć oraz wytrzymałe na pocieranie, dlatego będzie nam potrzebny specjalny preparat. Można próbować benzyny ekstrakcyjnej czy zmywacza do lakieru, jednak najlepszy efekt da kupny produkt do usuwania etykiet samoprzylepnych i powłok ochronnych. Są to mieszaniny rozpuszczalników – niezawierające substancji szkodliwych, takich jak np. freon.

Inne domowe metody

Jeśli zdecydujemy się na próbę usunięcia etykiety prostymi preparatami, które nie mają zgubnego wpływu na opakowanie oraz środowisko naturalne, możemy wykorzystać kilka produktów z własnej spiżarni. Nieestetyczne, klejące się pozostałości po etykiecie można usunąć z wykorzystaniem mieszaniny olejku kokosowego oraz sody oczyszczonej. Innym sposobem jest ogrzewanie etykiety samoprzylepnej gorącym powietrzem z suszarki do włosów. Kolejnym, zamoczenie opakowania w occie spirytusowym na 30 minut, po czym podgrzanie całości w mikrofalówce przez 1 minutę.

 

Opinie

Dodaj opinię

Pomóż podjąć decyzję innym - wystaw ocenę i komentarz

Twoja ocena pomoże innym podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego produktu.