Etykety na butelki alkoholu

Nalepki24.pl Promocje Nowości
Poprzedni
produkt
Kolejny
produkt

Etykety na butelki alkoholu

Do oczywistych cech butelek przeznaczonych do przechowywania trunków należy ich kształt. To przede wszystkim obłość „opakowania”, czy też pojemnika decyduje o tym, w jaki sposób można wykorzystać dostępne metody drukarskie i konfekcyjne, do etykietowania butelek. Niestety dla projektantów i drukarni etykiet, dziś już nie możemy powiedzieć iż kształty butelek są standaryzowane. Być może uprawnione jest to w przypadku wina i piwa, jednak dla likierów i wódek kreatywność przestrzenna jest nieograniczona. Drugą cechą jest materiał produkcyjny – jest to szkło i nim się zajmiemy w tym wpisie.

Wydrukuj ofertę

Butelka jako nośnik etykiety samoprzylepnej

Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, iż etykieta samoprzylepna jaką wybierzemy, będzie musiała być średnio lub bardzo dobrze wytrzymała na wilgoć i niskie temperatury. Wynika to, naturalnie, ze sposobu przechowywania i wykorzystywania alkoholi przez konsumentów. Kto z nas nie kojarzy sceny, w której dobrze schłodzone piwo staje się zabawką antystresową dla zdrapujących etykiety , które mogą nawet samoistnie spłynąć z butelki napoju alkoholowego.

Etykiety na wino

W tym segmencie etykiet występuje zróżnicowanie, zależne od szlachetności danej partii wina i jego identyfikacji regionalnej i medialnej. Generalnie etykiety na butelki wina uważa się za naklejki luksusowe. Często wykorzystuje się w nich rozmaite metody uszlachetniania druku, złocenia, nabłyszczenia i teksturę. Etykiety na wino występują na różnych podkładach, od zwykłego papieru, poprzez winyl po specjalistyczną tekturę lub czerpany papier, mającą nadawać trunkowi rustykalnego wyglądu. W branży winiarskiej obowiązują pewne estetyczne zasady drukowania etykiet samoprzylepnych na butelki, które są dość dobrze ugruntowane. Mamy tu na myśli odpowiedni nadruk apelacji wina, nazwy winiarni, składu oraz elementów opisujących zastosowanie danego wina wg. jego właściwości. Z tych powodów drukowanie etykiet na butelki wina należy do graficznych zajęć klasy premium.

Etykiety na piwo

Butelki piwa również przeszły ewolucję od zgrzebnych, obłych pojemników po smukłe, pękate, niewymiarowe szkła dla produktów browarniczych. Ważnym czynnikiem doboru etykiety na piwo jest fakt, iż większość butelek tego napoju jest wykorzystywane do ponownego użycia, jak również przenoszona jest w produkcji taśmowo. Dlatego częstym wyborem nalepki na butelkę piwa jest podkład metalizowany z farbami i krótkim czasie schnięcia. Podnosi to wytrzymałość mechaniczną etykiety na butelkę, są one wyjątkowo odporne na ścieranie. Papier metalizowany zapobiega nadmiernemu wpływowi wilgoci na naklejkę na piwo, jednak podnosi również koszty wytworzenia. Warto dodać, iż etykiety browarów są często przedmiotem kolekcjonerskim, stąd ich trwałość cenione są przez wielbicieli grafik poszczególnych zakładów piwowarskich.

Etykiety na wódkę i likiery

Jak wspomnieliśmy, wysokoprocentowe alkohole często produkowane są w butelkach o wyszukanych kształtach, wręcz wymyślnych. Mogą to być szklane wielokąty, stożki, butelki z prześwitami, uchwytami. Naturalną koleją rzeczy etykiety na wódkę muszą być dostosowane to tej awangardy, a najwięcej problemów z drukiem i konfekcjonowaniem etykiet mogą nastręczać ostre kanty i załamania butelki. W naszych polskich realiach również działania fałszerskie spowodowały konieczność drukowania niestandardowych etykiet na alkohole mocne. Mogą być one np. wyposażone w hologramy, tłoczenia, elementy metaliczne na tyle skomplikowane w skopiowaniu, że eliminują obawę o podróbki. Mocne alkohole z kosztowych serii limitowanych, znane historycznie, często nie zmieniają identyfikacji medialnych przez lata lub w ogóle, jako że skierowane są do stałych fanów.

Opinie

Dodaj opinię

Pomóż podjąć decyzję innym - wystaw ocenę i komentarz

Twoja ocena pomoże innym podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego produktu.