DRUKARKA TERMICZNA
Wykorzystuje ona matrycę igieł osadzonych na głowicy termicznej (mozaikowa budowa urządzenia drukującego). Podobnie do drukarek igłowych zadruk ma miejsce poprzez nacisk na specjalny termiczny papier, odwzorowujący projekt etykiety produktowej. Pod wpływem ciepła generowanego przez głowicę, substancja termoaktywna ulega utlenieniu i pozostawia właściwy szkic. Brak konieczności wykorzystania dodatkowych taśm i dostawek czyni drukarki termiczne wydajnymi pod względem kosztów. Ze względu na dobrą mobilność, mogą być stosowane poza drukarniami i zakładami poligraficznymi, np. w supermarketach i urzędach.
DRUKARKA TERMOTRANSFEROWA
Zadruk na tego typu urządzeniach wykorzystuje metodę roztapiania barwnika na taśmie termotransferowej, który zostaje przyklejony do powierzchni docelowej. Drukarka termotransferowa daje wytrzymałe odwzorowanie projektu etykiet i nadaje się do stosowania w trudno dostępnych miejscach. Do wykorzystania na nośniku papierowym, laminacie, folii i innych tworzywach sztucznych.
Zestawienie cech druku termicznego i termotranferowego:
Etykiety termiczne
Wykonane za pomocą technologii termicznej etykiety i naklejki mogą wykorzystywać jedynie papier termiczny. Nadruk powstaje w skali monochromatycznej z wykorzystaniem nacisku na podłoże. Ekonomicznie opłacalna metoda dla etykiet produktowych, odpowiednia do wykorzystania stacjonarnie (sklepy, magazyny, centra dystrybucyjne) oraz mobilnie (przedstawiciele handlowi, kierowcy w logistyce). Metoda termiczna jest ograniczona ze względu na ubytek jakości zadruku w czasie. Kolory i czcionki są wrażliwe na długotrwałą ekspozycję na światło ultrafioletowe i podczerwone (płowienie może nastąpić po kilkunastu tygodniach).
Etykiety termotransferowe
Naklejki produktowe i inne wykonane za pomocą termotransferu umożliwiają zadruk na szerokiej gamie materiałów naturalnych i sztucznych. Dobre do znakomitego odwzorowanie kolorów i projektu graficznego, zbliżone do druku laserowego. Duża wytrzymałość gotowego nadruku umożliwia wykorzystanie ich w przemyśle odzieżowym, AGD czy przemyśle ciężkim oraz generowaniu kodów kreskowych. Koszt druku etykiet termotransferowych jest korzystny ekonomicznie przy dużych nakładach. Wymaga użycia taśm termotransferowych jako wyposażenia dodatkowego, lecz dostępne są też mobilne etykieciarki.
PODSUMOWANIE
Eksperci branży poligraficznej uznają, że producenci powinni decydować się na jedną z tych dwóch metod, po ocenie kosztorysu oraz jakości etykiety jaką zamawiają w drukarni. Wybór musi też być obwarowany zastosowaniem etykietowanego towaru, sposobu jego przechowywania oraz niebezpieczeństwami wynikającymi z transportu. Druk termiczny jest metodą tańszą, a więc z punktu widzenia budżetu korzystną, wiąże się jednak z niższą jakością naklejki lub nalepki. Zleceniodawca powinien być więc pewny, iż etykiety termiczne nie będą na żadnym etapie wystawione na szkodliwe warunki atmosferyczne. Etykiety termotransferowe cechuje zatem odwrotny zupełnie zestaw cech – są wyśmienitej jakości, wytrzymałe na wpływ środowiska – jednak koszt ich wyprodukowania jest znaczący. Jeśli odrzucimy kryterium ekonomiczne, możliwość wykorzystania bogatej grafiki, barw oraz materiałów i podłoża – przeważa tu jednak druk termotransferowy.
Opinie
Pomóż podjąć decyzję innym - wystaw ocenę i komentarz
Twoja ocena pomoże innym podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego produktu.